V poslední době se čeká na to, zda Rusko na trzích ropy nezahájí cenovou válku se Spojenými státy. Po debatě mezi USA a Čínou na téma obchodní války se nervozita na trzích mírně uklidnila.
Rusko a OPEC dodržují těžební omezení od roku 2017 s cílem zvýšit ceny ropy na světovém trhu. Před dohodou se ceny pohybovaly pod 30 dolary za barel, pak se zvýšily až na 85 dolarů. Dohoda o omezování produkce ropy Rusku dala příjmy ve výši 110 miliard dolarů, téměř 2,5 bilionu Kč. Vyšší ceny ropy pomohou i USA, i když se dohody neúčastní. Těžba v USA jde nahoru a země předstihla Rusko a Saúdskou Arábii. Stala se světovou jedničkou a americká produkce se letos ještě zvýší. Ruský prezident Vladimir Putin letos navštíví Saúdskou Arábii, aby projednal posílení spolupráce.
OPEC
V prosinci se OPEC se spojenci dohodla na snížení dodávek ropy na trh o 1,2 milionu barelů denně z říjnové úrovně. Dohoda je platná od ledna. OPEC by měl snížit těžbu o 800 000 barelů denně a jeho spojenci, kam patří i Rusko, o dalších 400 000 barelů denně. Na dohodě se podílí i jeden z největších bývalých sovětských ropných producentů, Ázerbájdžán. Pokud bude platnost dohody prodloužena z půl roku na rok, ceny by se měly udržet mezi 60 až 70 dolary za barel. Za lednovým růstem cen ropy stojí i Organizace zemí vyvážejících ropu, která snížila produkci o 751 000 barelů denně. Snížení těžby kartelu začalo před začátkem platnosti dohody a to investoři ocenili.
Stabilizace cen
Ropný trh se stabilizoval. Dění na akciových trzích se uklidnilo po debatě mezi USA a Čínou na téma obchodní války, i když není u konce. Negativní dopad na cenu ropy může mít zpomalování globální ekonomiky, které potvrdil i Mezinárodní měnový fond. Nezávažnější je zpomalování čínského HDP a tvrdý Brexit. Americká vláda uvažuje o rozšíření ropných sankcí vůči Venezuele. Uvolnění sankce ze strany USA využil Írán, který obnovil export do Japonska. Cenu ropy ovlivňuje i geopolitická situace.