Solana na konci minulého měsíce překročila hranici 100 dolarů, čímž se jí podařilo dostat se mezi 10 největších kryptoměn. V čem je Solana výjimečná? Jaký je rozdíl mezi Solanou a jejím konkurentem, Ethereem? Jaký je její výhled do budoucnosti?
Kryptoměna Solana byla založena v roce 2017 americkým startupem Solana Lab. Cíl zakladatelů byl vybudovat rychlou a energeticky efektivní blockchainovou síť, což je druh decentralizované databáze, uchovávající neustále se rozšiřující řetězec záznamů.
Kryptoměna má svůj token SOL, digitální měnu, kterou investoři mohou kupovat a prodávat. Namísto akcií, Solana Lab prodává digitální tokeny. Peníze mají podpořit rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí.
Solana funguje jako operační systém, který umožňuje provozovat finanční aplikace například pro spravování a zprostředkování mikroplateb. Nabízí uživatelům obdobné produkty jako běžné finanční služby – spořicí účty, půjčky, pojištění či burzovní obchody.
Solana v porovnání s jinýma kryptoměnama
Developeři Solanu zmiňují v souvislosti s altcoinem Ethereum, jelikož má podobně zaměřenou blockchainovou platformu.
Od bitcoinu se liší tím, že bitcoin nemá programovatelný blockchain. Solana a Ethereum umožňují ukládání smart kontraktů, které lze naprogramovat, aby plnily transakce pouze po splnění určitých podmínek. Programovatelné systémy umožňují uživatelům nejen směnu digitálních měn, ale i NFT.
Solany popularita dále roste, především díky funkčnosti sítě a řádově vyšší datové rychlosti. Zatímco Solana může zpracovat více než padesát tisíc transakcí za vteřinu, Ethereum dokáže zpracovat pouze kolem dvaceti transakcí. Tím se Solana blíží například síti Visa, která dokáže zpracovat více než 65 tisíc transakcí za sekundu.
Sdílet
Tweet
Příspěvek Solana- kryptoměna léta pochází z I-trader : Novinky ze světa burzy a obchodování