Bitcoin má za sebou od svého vzniku svůj spravedlivý podíl velmi volatilních dnů. To není žádným překvapením vzhledem k tomu, že volatilita zůstává jednou z nejvýraznějších vlastností kryptoměny a tato volatilita je pro investory velkým tahem. Nicméně byly dny, kdy byla volatilita vyšší, než je obvyklé, obvykle po velkých klesajících trendech na trhu. Jeden z takových dnů byl zaznamenán v poslední době, kdy se dotkl nových ročních maxim.
Volatilita bitcoinu stoupá
Nedávná zpráva společnosti Arcane Report ukázala, že minulý čtvrtek dosáhla volatilita bitcoinu maxima, jaká nebyla zaznamenána od května roku 2021. Při této analýze byl použit průměrný hodinový vysoký nízký rozdíl v digitálním aktivu na spotovém i věčném trhu. To se vrátilo v tom, že úrovně volatility, které byly poznamenány minulý čtvrtek, se pohybovaly na úrovních, které byly naposledy zaznamenány v květnu 2021, tedy v době, kdy trh procházel obdobím plným propadů a krachů.
Hodinový průměr vysokých a nízkých cen 12. května vykázal na spotovém trhu odchylku 3,68 %. Ve srovnání s tím byla podobná čísla naposledy zaznamenána 20. května 2021. To však není nejvyšší míra volatility, jakou kdy byla.
Ještě na začátku roku 2020 byla volatilita vzhledem k pohybům na trhu mnohem vyšší. Nejkolísavější den pro bitcoin by měl být zaznamenán později téhož roku v březnu. 13. květen, den, který si investoři zapamatují, byl pro bitcoin vyhodnocen jako nejvíce volatilní den. Odchylka na spotovém trhu v hodinovém průměru dosáhla až 11,91 %. Rok 2021 byl však pro digitální aktivum jedním z nejvolatilnějších roků a dosáhl maxima 6,81% odchylek.
Co spouští volatilitu?
I když by u digitálního aktiva, jako je bitcoin, mohla existovat řada faktorů, které by mohly vyvolat intenzivní volatilitu, nejzřetelnějším viníkem jsou období intenzivních výprodejů. Během těchto období se cena kryptoměn, jako je bitcoin, výrazně propadla, což vyvolalo ještě větší výprodeje.
Destabilizující účinky na trzích s deriváty spolu s odvíjením pozic s pákovým efektem mohou také vést k vlnovému efektu, který je pociťován na všech přidružených trzích. To je případ toho, čeho byl trh svědkem ve čtvrtek, což vedlo k zatím nejrozkolísanějšímu dni v roce 2022.
Arcane Research rovněž poznamenává, že spotový trh může také pozorovat více „extrémních rozdílů“, pokud jde o stres v porovnání s jejich věčnými protějšky. Zpráva rovněž dodala, že disponibilní likvidita na trhu s perpisy může způsobit, že aktivní účastníci trhu budou během rostoucí volatility reagovat efektivněji. Na náhlé tržní šoky mají spotové trhy naopak tendenci reagovat pomaleji.
Share
Tweet
Příspěvek Podle čísel: Nejvíce kolísavý den bitcoinu roku 2022 pochází z I-trader : Novinky ze světa burzy a obchodování