Proč se na růst kryptoměny Cardano vyplatí počkat?

Růst Cardana od jeho spuštění v roce 2015 provází nejistota. Ether (ETH-USD), blockchainový token Etherea, se tehdy v té době obchodoval za méně než 1 dolar za minci a v současné době má jednotkovou hodnotu 3 294 dolarů. ADA, token blockchainu Cardano (ADA-USD), má v současné době hodnotu pouhých 1,15 dolaru za jednotku po všech těch letech.
Tržní kapitalizace Cardano zůstává poměrně vysoká, kolem 40 miliard dolarů, což kryptoměně vyneslo místo sedmé největší kryptoměny. Jiné projekty, které vydělaly o mnoho více, se však tržní hodnotě zdaleka neblíží.
Co vlastně blockchainový projekt Cardano je?
Projekt Cardano blockchain byl v roce 2015 vytvořen spoluzakladateli Etherea, Charlesem Hoskinsonem a Jeremym Woodem, mezitím co jeho TOKEN ADA byl představen v roce 2017. Hoskinson společně s jeho týmem Cardano vytvořili proto, aby řešili znatelná omezení projektu Ethereum blockchain.
Abychom mechanismus PoS osvětlili, jedná se o konsenzuální mechanismus, který se používá při zpracování, ověřování a vytváření nových blockchainových bloků. To znamená, že Cardano vybudovalo unikátní platformu proof-of-stake (PoS), která řeší omezení přístupu proof-of-work (PoW), který Ethereum blockchain používá.
Ouroboros je „první prokazatelně bezpečný blockchainový protokol“, a proto se Cardano označuje jako blockchain třetí generace. Předložil na důkazech založené alternativy k energeticky náročnému PoW používanému jak Bitcoinem, tak Ethereem.
Jednoduše řečeno, Cardano je platforma pro vývoj decentralizovaných aplikací (DApp) pro decentralizované finanční služby (Defi) a obecně pro ověřitelné chytré kontrakty.
Podle Cardana je platforma blockchain proof-of-stake: první, která je založena na recenzovaném výzkumu a vyvíjena metodami založenými na důkazech. Kombinuje průkopnické technologie, které decentralizovaným aplikacím, systémům a firmám poskytují bezkonkurenční bezpečnost a udržitelnost.
„Díky špičkovému týmu inženýrů existuje Cardano proto, aby přerozdělilo moc z nezodpovědných struktur na okraj – k jednotlivcům – a stalo se hybnou silou pozitivních změn a pokroku.“
Proč se lidé o projekt Cardano stále zajímají?
Cardano je alternativou pro druhou nejkapitalizovanějšímu blockchainovému projektu na světě, Ethereu. Oba slouží k řízení Dapps a plnění chytrých kontraktů. Jelikož je ale Ethereum blockchainovou platformou proof of work, využívá k dolování bloků a ověřování transakcí více energie než Cardano, které používá proof of stake.
Kvůli zdlouhavému procesu provádění transakcí a vytváření bloků jsou proto poplatky za transakce v blockchainu Ethereum příliš vysoké.
Další důležitý faktor je omezení platformy PoW blockchain při jejím rozšiřování. Vzhledem k tomu, že potřebuje horníky k ověření transakcí (na rozdíl od PoS, který potřebuje validátory), doba zpracování transakcí se zvyšuje s nárůstem projektů na platformě Ethereum. Proto Ethereum pracuje na změně póz.
Ethereum má největší podíl na trhu, jelikož je původcem Dapps a hnací silou chytrých kontraktů s celkovou uzamčenou hodnotou (TVL) 125 miliard dolarů. Přechod z PoW na PoS by v této fázi mohl celý projekt zhatit a vystavit Ethereum dalším rizikům.
TVL je součet všech vložených kryptoaktiv, která vydělávají úroky, odměny atd. na blockchainovém projektu. Lze jej použít i pro měření zdravosti projektu, to znamená, že čím větší je TVL projektu, a právě tím je spolehlivější.
Hackeři kvůli mezerám v PoW zneužili projekty, které jsou poháněné blockchainem Ethereum a ukradli miliardy, na rozdíl od blockchainu Cardano s nulovými hackery. Cardano si osvojil přísný, pomalý proces vzájemného hodnocení, který před spuštěním kontroluje každý program dvakrát.

Share

Tweet

Příspěvek Proč se na růst kryptoměny Cardano vyplatí počkat? pochází z I-trader : Novinky ze světa burzy a obchodování