Může rusko-ukrajinská válka znamenat nový světový finanční řád?

Podle stratéga Credit Suisse, Zoltana Pozsara může rusko-ukrajinská válka vést ke změně režimu na finančních trzích. Ve společnosti Credit Suisse je odpovědný za globální řízení strategie krátkodobých úrokových sazeb.
,,Jsme svědky zrodu Bretton Woods III – nového (měnového) světového řádu založeného na měnách, které jsou založeny na komoditách z východu, který pravděpodobně oslabí eurodolarový systém a také přispěje k inflačním silám na Západě.’’
Měny musí být v nějaké formě pro mezinárodní obchod směnitelné. Je tedy nutné rozhodnout, jako hodnotu ve skutečnosti mají příslušné národní měny. V období po druhé světové válce se Bretton Woods rozhodl stanovit pevné směnné kurzy. Zlato bylo pro světový trh bráno jako jistota.  
Po zhroucení tohoto systému, kdy bylo zlato považováno za jistotu, byl v roce 1971 vyvinut „Bretton Woods II“. V tomto systému jsou měny zajištěny tzv. „vnitřními penězi“, což jsou závazky denominované v měnách jiných zemí v rozvahách bank. Tyto ,,vnitřní peníze” představují především americké dolary mimo Spojené státy. To z americké měny činí hlavní rezervní měnu pro světový trh. 
Zotar uvedl, že tento systém skončil konfiskací ruských zahraničních rezerv ze strany G7, které již Rusko nemá možnost použít k záchraně ruského rublu a podpoře vlastní ekonomiky.
,,Pokud věříte, že Západ dokáže vytvořit sankce, které maximalizují bolest pro Rusko a zároveň minimalizují rizika pro finanční a cenovou stabilitu na Západě, možná také věříte na jednorožce.”
Můžeme vidět, že mezi cenami ruských komodit a cenami komodit jiných zemí je velký rozdíl. Na jedné straně stávkují národy, což znamená, že ruské suroviny již není možné vyvážet a to vede k poklesu ruských cen. Na druhou stranu tyto národy musí nakupovat ropu, pšenici a jiné komodity za zvýšené ceny, což vede k nárůstu cen na světovém trhu.
Je tu jedna vlastnost, která by mohla Bitcoin učinit atraktivní pro „vnitřní peníze“. Bitcoin je, stejně jako zlato, národně nezávislý. Žádný stát nemůže určovat použití a cenu Bitcoinu. Zmrazení účtů nebo blokování transakcí je vzhledem k decentralizaci, alespoň on-chain, nemožné. Pro státy by tak mohlo být přínosné Bitcoin zahrnout do vlastních rozvah jako zajištění vlastní měny a ekonomiky.

Share

Tweet

Příspěvek Může rusko-ukrajinská válka znamenat nový světový finanční řád? pochází z I-trader : Novinky ze světa burzy a obchodování