Peking reaguje na plán Washingtonu uvalit na čínské zboží další cla. Čína nechala domácí měnu jüan oslabit na nejnižší hodnotu za více než 10 let.
Čínské podniky podle ministerstva obchodu zastavily nákupy amerických zemědělských produktů. Prezident Donald Trump Čínu obvinil z měnové manipulace. Obchodní konflikt mezi USA a Čínou vedl k poklesu na akciových trzích a globální ekonomický růst je ohrožen.
Odpověď Číny
Čínské ministerstvo obchodu v prohlášení nevyloučilo ani uvalení cla na americké zemědělské produkty nakoupené po 3. srpnu. Čínská státní plánovací komise uvedla, že dovoz zemědělských produktů USA do Číny nebyl zastaven a mezi 19. červencem a 2. srpnem koupila americkou sóju, čirok, pšenici, vepřové a bavlnu. Čínské firmy požádaly o výjimku z placení cel u jmenovaných produktů. V srpnu je v plánu dovoz sojových bobů z USA.
Sankce USA
Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel 10 % na zboží z Číny od 1. září. Roční hodnota dovozu do USA činí 300 miliard USD, tedy 7 bilionů korun. Nově bude cly zatížený téměř všechen dovoz z Číny. Oznámení šokovalo Peking a slíbil odplatu. To Trump kritizuje jako nepoctivé ovlivňování kurzu měny kvůli pomoci vývozcům a nedodržení slibu, že bude Čína kupovat více amerických plodin.
Situace na burze
Akcie v Asii a měny rozvíjejících se zemí klesly. Investoři kupovali japonský jen, americké státní dluhopisy a zlato. Čína po 11 let nechala prolomit 7 jüanů za dolar a mohla by využít devalvaci jako zbraň v obchodní válce s Washingtonem. Jüan oslabil na 7,0267 za dolar a je nejníže od února 2008, navíc je poprvé od prosince slabší než 6,9 za dolar. Takzvaný offshore jüan, se kterým se volně obchoduje v zahraničí, oslabil o 2 % na rekordní minimum. Manipulace s měnou Čínu podle Trumpa oslabí. Kritizoval americkou centrální banku Fed, že nereagovala na měnovou politiku Číny a Evropy a nesnížila dostatečně úrokové sazby. Dolar vůči jüanu zpevnil o 2,2 %.
Příspěvek Čína v reakci na americká cla oslabuje jüan a zastavuje zemědělský dovoz z USA pochází z I-Trader