Stoupá poptávka po zlatě. Nakupují i centrální banky.

Celosvětová poptávka po zlatě v poslední době opět roste. Spolehlivý uchovatel hodnoty v loňském roce zaznamenal růst zejména díky nákupům centrálních bank. Jednotlivci investují do zlatých mincí.
Přetrvávající nejistota ve světě, politické napětí a zpomalení růstu globálního hospodářství přinutila banky k nákupu zlata. Loňská poptávka po zlatě činila 4 345 tun a oproti roku 2017 vzrostla o 4,4 %. Podpořily ji zejména centrální banky, které zvýšily své zlaté rezervy oproti roku 2017 o 2/4 , celkem tedy o 651,5 tuny. Je to nejvíce od roku 1971, kdy Spojené státy americké zavřely za vlády prezidenta Richarda Nixona takzvané zlaté brettonwoodské okno. Pak se již americký dolar nedal směňovat za zlato. Centrální banky a jiné státní instituce mají nyní ve svých trezorech 34 000 tun zlata.
Zlato jako bezpečné aktivum
Celkem 1/5 centrálních bank bude nákupy zvyšovat i letos. Banky vlastní zlato hlavně z historických důvodů. Největší zásoby má USA, která má nyní 2x tolik zlata jako Čína a Rusko dohromady. V Kazachstánu pak třeba uchování zlata ukládá zákon. Zlato je doplňkem devizových rezerv, tedy aktiv centrálních bank v zahraničí. Zlato se ale neúročí a skladuje se. Ekonomové se neshodují a někteří tvrdí, že se úloha zlata přeceňuje a zlato není tím pravým uchovatelem stabilní hodnoty. Cena zlata je velmi proměnlivá a často se jeho hodnota mění častěji, než u úročených vládních dluhopisů.
Světová poptávka po zlatě
Drobní investoři v podobě fyzických osoby loni nakoupili cihly a mince v objemu vyšším jak 1 090 tun, díky nižší ceně zlata v druhé polovině roku. Poptávka po cihlách zůstala stejná jako v roce 2017 a činila 781,6 tuny. Vzrostl zájem o zlaté mince o 26 % na 236 tun. Nejvíce nakupovali Íránci, kde nákup dvojnásobně meziročně stoupl na 87 tun. Centrální banka v Teheránu pustila do oběhu velký počet zlatých mincí. Nákup v Evropě se snížil o 11 % na 171,1 tuny a jde o nejnižší objem od roku 2007.
Šperkařský průmysl
Loni stála v průměru troyská unce zlata 1 268,5 USD. Meziročně to bylo o 1 % více. V roce 2012 se průměrná cena dostala dokonce až na 1 669 dolarů za troyskou unci. Poptávka šperkařského průmyslu loni klesla o 1 %, zejména na Blízkém východě, v Británii, Itálii a Francii. V Indii stagnovala, mírně stoupla v Německu a Španělsku a nejvíce stoupla v Číně, USA a Rusku.