Česká národní banka, platební bilance ČR a inflace

Česká národní banka zveřejnila výsledky. Platební bilance ČR skončila přebytkem 38,2 miliard korun. Inflace se rozbíhá na plné obrátky a ceny se zvyšují.
Běžný účet platební bilance je souhrnem ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím. V loňském roce skončil podle údajů ČNB v přebytku 38,2 miliardy korun. Výsledek je 16 miliard korun horší než ten loňský. Za celý letošní rok by měl přebytek běžného účtu činit 30 miliard korun. Přebytkový výsledek nastal pátým rokem v řadě. Do roku 2013 byla platební bilance ČR schodková. V roce 2017 byl rekordní přebytek 54,16 miliardy korun.
Slabší koruna posílí
Na výsledek běžného účtu působila příznivě slabší koruna a o něco lepší bilance zahraničního obchodu zejména na konci minulého roku. Nyní ČNB očekává, že koruna posílí a přebytek zahraničního obchodu klesne. V loňském roce se dynamice vývozů přidaly také dovozy. Zvýšila se poptávka domácností po zahraničním zboží.
Inflace běží na plné obrátky
Český statistický úřad – ČSÚ zveřejnil výsledky inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen během ledna zrychlil na 2,5 %, je to tedy o 0,5 procentního bodu více než v prosinci. Jen od prosince do ledna ceny vzrostly o 1 %. Nájemné bylo meziročně o 3,8 procenta % dražší, elektřina o 8,2 %. Došlo ke zdražování elektřiny, tepla, teplé vody, vodného a stočného i nájemného. Zdražily brambory, máslo, lihoviny, pivo i víno, klesly ceny vajec a ovoce. Ceny v oblasti bydlení meziměsíčně vzrostly o 1,6 %. Kvůli suchu se vypěstovalo také méně cukrové řepy, klesla produkce cukru a i ten se zdraží.
Ceny v obchodech určují marže, slevy i stoupající mzdy
Cena 500 eur za tunu cukru udává cenu jednoho kilogramu na 12,50 korun. V obchodech se cena pak pohybuje okolo 20 korun. Marže nezůstává u zemědělců, ani u cukrovaru. Ceny v obchodech ovlivňuje i řady slevových akcí. Pěstitelé letos sníží plochy, na kterých pěstují cukrovou řepu, o 5 až 10 %, někdy až o 30 %. Tím bude cukru ještě větší nedostatek a cena i nadále poroste. Tlak na zvyšování mezd se také promítá do konečných cen. Začarovaný kruh se tak roztáčí na plné obrátky.